09 Декември, 2022
0.0249

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

Објавено во: Финансии 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Фунтата падна на најниско ниво од 1985 година во однос на доларот во азиската трговија денес, бидејќи трговците набрзина ја отфрлија британската валута поради шпекулациите дека економскиот план на новата влада ќе ги оптоварува финансиите на Велика Британија до крај.

Потонувањето на фунтата му помогна на американскиот долар да го достигне новото 20-годишно ниво во однос на кошницата на големи ривали.

- Фунтата потона за дури 4,9 отсто во текот на ноќта во Азија на историски најниско ниво од 1,0327 долари, пред да се смири на околу 1,05405 долари, што е за 2,9 отсто помалку од затворањето во петокот. Британската валута падна за 3,6 отсто во петокот, откако новиот министер за финансии Кваси Квартенг го претстави планот за историски даночни намалувања што ќе се финансираат со зголемено задолжување на пазарот на долгови, најголемо од 1972 година - пишуваат светските медиуми.

Според Ројтерс, фунтата е најновата жртва на турбуленциите што ги зафатија финансиските пазари во последно време поради зголемувањето на глобалните геополитички тензии.

- Еврото, исто така, го допре новото две децении најниско ниво во однос на доларот поради стравувањата од рецесија, бидејќи енергетската криза се проширува како што се приближува зимата поради ескалацијата на војната во Украина и референдумот за анексија на регионите Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје кон Русија - пишува во анализата на „Ројтерс“.

Дополнително, на парламентарните избори во Италија, одржани викендов, победа извојува сојузот на лидерот на екстремната десница Џорџе Малони и нејзините евроскептични сојузници - Лигата и Силата на Италија - што, се проценува дека ќе ја промени рамнотежа на силите во Европа.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на доларот во однос на кошницата на главни валути, вклучувајќи ги фунтата, еврото и јенот, достигна 114,58 за прв пат од мај 2002 година, пред малку да се повлече на 113,73, сè уште падна за 0,52 отсто над нивото на крајот на минатата недела.

Американската валута порасна во однос на јенот по минатонеделната ненадејна девизна интервенција од страна на јапонските власти, бидејќи фокусот на инвеститорите се врати на острите разлики меѓу агресивната монетарна политика на Федералните резерви (ФЕД) и инсистирањето на Банката на Јапонија да ја задржи својата масовна програма за стимулирање.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДРАМАТИЧНО РАСТЕ КАМАТАТА НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО НА ДРЖАВАТА КАЈ БАНКИТЕ - последните обврзници достигнаа и до 5,2 проценти

ДРАМАТИЧНО РАСТЕ КАМАТАТА НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО НА ДРЖАВАТА КАЈ БАНКИТЕ - последните обврзници достигнаа и до 5,2 проценти

ПАЃАТЕ ЛИ И ВИЕ НА ОВИЕ ТРИКОВИ НА ТРГОВЦИТЕ? Цените 99 и не се баш пониски од останатите

ПАЃАТЕ ЛИ И ВИЕ НА ОВИЕ ТРИКОВИ НА ТРГОВЦИТЕ? Цените 99 и не се баш пониски од останатите

КОЈ ГО ТУРНА ИЛОН МАСК ОД ТРОНОТ?

КОЈ ГО ТУРНА ИЛОН МАСК ОД ТРОНОТ?

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго