30 Јули, 2021
0.0189

Габриел: Заострувањето во Заливот е драматично

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2017

Спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, вели германскиот министер за надворешни работи,  Зигмар Габриел. 

Тој  верува дека постои шанса за смирување на тензиите. За Габриел заострувањето во односите на братските народи и соседски држави во Заливот е „драматично“.

Габриел нагласи дека оваа недела разговарал со колегите од Саудиска Арабија, Катар, Турција, Иран и Кувајт, по што сфатил колку е сериозна ситуацијата.

„Но, верувам постојат и добри шанси за напредок“ - вели Габриел.

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин во понеделникот ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го за финансирање на екстремистички групи и поддршка на Иран. 

Јемен и Малдиви подоцна им се приклучија на овие мерки. Катарските власти ги негираат таквите обвинувања.

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто