01 Јуни, 2020
0.0465

Гајиќ: Европската унија брутално го понижува Скопје и испраќа порака до балканските земји!

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2019

Одлуката на министрите на ЕУ да не се даде датум за почеток на преговорите за Северна Македонија, и покрај тоа што го смени своето име, колку го руши кредибилитетот на Брисел, кој не успеа да ги исполни своите ветувања дадени на Скопје, дополнително го поткопува кредибилитетот на владата на Зоран Заев, која жртвуваше дел од националниот суверенитет за ништо.

По трет пат по 16 месеци, Советот на Европската унија не даде зелено светло за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, бидејќи Франција и Холандија се спротивставија на тоа.

Најголемото достигнување

Комесарот за пристапување Јоханес Хан оцени дека тоа не е „момент на слава за ЕУ“, но исто така се надева дека лидерите на ЕУ ќе го сторат тоа на претстојниот самит на 17 и 18 октомври, со што ќе го потврдат кредибилитетот на политиката за проширување на Западен Балкан.

Лидерите на Унијата досега не се прославија со предвидувањата на датумите за Албанија и Северна Македонија, кои пристигнаа во истиот пакет на табелата во Брисел. Судејќи според трендот на пораки од водечките земји на ЕУ, се чини дека процесот на европска интеграција на балканските земји е заглавен во ќорсокак.

Поради потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција и промената на името на земјата во Северна Македонија, нејзиниот премиер Зоран Заев се пофали во јуни дека тој потег Европската комисија го оценила како едно од 20-те најголеми достигнувања на Европската унија во последните пет години.

Шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, тогаш вети дека Северна Македонија најверојатно ќе добие датум за почеток на преговорите во јули, додавајќи дека ЕК ќе даде се од себе за таа одлука да донесе во текот на летото.

По последната одлука на Советот на Европската унија, Александар Гајиќ од Институтот за европски студии, сепак, не ја дели надежта на еврокомесарот за проширување.

- Неуспехот да се добие датум за почеток на преговорите за Албанија и Северна Македонија за ЕУ ​​е директна последица на резултатите за изборите во Европскиот парламент и формирање на нов состав на ЕК, односно расположението на електоратот што се определи за изборите за ЕП, така што дури и оние партии кои се ентузијастички про-европски , се залагаат за некоја форма на реформи во Европската унија. И, исто така, да се запре процесот на проширување сè додека не се заврши темелната реформа на ЕУ - не постои дилема за соговорникот на Спутник.

Повеќе години на реформи

Гајиќ смета дека е невозможно да се стори тоа на краток рок и дека ќе бидат потребни години за реформа на ЕУ. Според него, ова е неизбежно, иако има членки на ЕУ кои веруваат дека таквата политика би го оставила Брисел со негативен впечаток и ќе го одвлече населението и јавното мислење на земјите насочени кон евроинтеграција.

Сепак, тој посочува дека политичките елити во оние земји кои се стремат кон членство во ЕУ, всушност, немаат друг избор освен да продолжат да инсистираат на овој пат. Особено затоа што тие беа повеќе или помалку донесени со поддршка од ЕУ и Западот, рече тој, истакнувајќи дека тој првенствено мисли за Северна Македонија и режимот на Зоран Заев.

- Ваквата состојба да не се добие датумот за почеток на преговорите, во конкретниот случај на Северна Македонија, онолку колку што го уништува кредибилитетот на ЕУ заради тврдоглавиот став на некои членки, дополнително го поткопува кредибилитетот на владите кои решиле да направат големи компромиси на патот- посочува Гајиќ, пренесува српски информер.

Залудна жртва

Неговата проценка е дека „од жртвување на еден дел од нивниот национален суверенитет, не само на краток рок, туку на долг рок, веројатно, нема да има ништо“.

Со новата одлука, ЕУ рече дека нема желба да продолжи да влегува во процесот на евроинтеграција.

- Одамна се виде дека во случајот со Западен Балкан, ЕУ се движи кон варијанта на регионално заедничко царинско подрачје кое би било надвор од ЕУ. Тоа би претставувало заедничка економска единица, каде што ЕУ би можела да има онолку економско влијание колку што и одговара, без да има директна политичка одговорност или проблеми со тие земји, како кога тие да се влезени во ЕУ. Брисел е заинтересиран за структурата на патот, економијата, можноста за извоз на европски производи, добивање на ефтини суровини и да нема големи безбедносни проблеми во областа. Овие држави треба да бидат делумно смирени за да не се појави нестабилност во ЕУ и ништо повеќе - јасен е Гајиќ.

Клацкањето кон Брисел - побавно

Тој тврди дека сè додека не воспостават ред во ЕУ што е прифатливо за нив, односно додека не се реформира ЕУ, нема да има ништо од процесот на проширување. Не само за членовите кои сè уште не го добиле датумот на започнување на преговорите, туку и за оние кои ги започнале преговорите, но чие отворање и затворање на поглавјето значително се забавило. То ќе биде уште побавно во наредниот период, тврди Гајиќ.

Истакнувајќи дека Бугарите имаат голем список на барања од Македонците како услов да гласаат за да добијат датум за почеток на разговорите меѓу Скопје и ЕУ без да бидат на списокот на оние што ја блокираа овој пат, Гајиќ вели дека тие јасно виделе дека принципиелниот став на Французите ќе биде доволен за да не добијат зелено светло.

Затоа не сакаа да инсистираат на својата позиција. Тој најверојатно ќе ги постави своите барања пред Северна Македонија во моментот кога Скопје евентуално ќе се најде пред почетокот на преговорите, заклучува соговорникот на Спутник.

Можеби ќе ве интересира

БОГОЈЕСКИ ЗА БРОЈКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ: Eднаш засекогаш сите мерки во државата да важат за сите

БОГОЈЕСКИ ЗА БРОЈКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ: Eднаш засекогаш сите мерки во државата да важат за сите

Бoки 13 тврди дека има лажно Луј Витон обвинение

Бoки 13 тврди дека има лажно Луј Витон обвинение

Спасовски негативен, останува во самоизолација

Спасовски негативен, останува во самоизолација

До крајот на неделата ќе се знае дали ќе има рестрикции за одредени општини

До крајот на неделата ќе се знае дали ќе има рестрикции за одредени општини

Следете во живо: Филипче ќе ги соопшти најновите информации за корона вирусот во земјава

Следете во живо: Филипче ќе ги соопшти најновите информации за корона вирусот во земјава

Филипче: Повеќето нови заразени се од познати кластери

Филипче: Повеќето нови заразени се од познати кластери

Изгоре Ауди А8 на триесет и пет годишен скопјанец

Изгоре Ауди А8 на триесет и пет годишен скопјанец

НОВ ЦРН БИЛАНС, НАЈМНОГУ НОВОЗАРАЗЕНИ ДОСЕГА: Филипче потврди - дури 89 нови случаи, седум починати

НОВ ЦРН БИЛАНС, НАЈМНОГУ НОВОЗАРАЗЕНИ ДОСЕГА: Филипче потврди - дури 89 нови случаи, седум починати

Бимилк го одбележа денот на млекото со донација во Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Бимилк го одбележа денот на млекото со донација во Заводот за рехабилитација на деца и младинци