21 Септември, 2021
0.0271

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2021

Димитар Гардев, меѓународен секретар на „Има таков народ” вели дека сакаат да ја видат Македонија во ЕУ. 

За тоа дали ќе ја сменат декларацијата за РСМ, усвоена од 44. Народно собрание, Гардев изјави дека во моментов околностите тоа не го бараат. Преговорите се динамични, и чекаат мислење од македонската страна. 

„Позицијата за Република Северна Македонија (РСМ) се заснова на одлуката на парламентот, рамковната позиција на Советот на министри и позицијата на БАН“, рече Гардев. 

Тој вели дека треба да бараат поголема комуникација меѓу нивните западни партнери за бугарската позиција и да не останат во непостоење. 

Можеби ќе ве интересира

Годинава 21 разни напади на полицајци во Тетово и Гостивар

Годинава 21 разни напади на полицајци во Тетово и Гостивар

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале