21 Април, 2021
0.0202

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Објавено во: Македонија 08 Март, 2021

Африм Гаши, лидерот на Алтернатива, која е дел од опозициската коалиција со Алијанса за Албанците, во својата анализа за БГНЕС вели дека Бугарија направила грешка што ја блокирала Македонија во евроинтеграциите. Опозицискиот лидер смета дека пристапот на Бугарија е сосема погрешен за добрососедските односи ид ека требало да дозволи проблемите да се решаваат во наредните пет-шест години со текот на интегрирањето на Македонија во ЕУ.

- Хоризонталната оска на Балканот е многу важна за Алтернатива. Сметаме дека е од стратешки интерес за нашата земја да ги поврзе Црно и Јадранско море, да се развиваат економски, културни и какви било други односи меѓу нашите земји, и да не дозволуваме да се развиваат односите на вертикалната оска, која функционира перфектно. повеќе. Мислам дека ова е лошо и за Македонија и за Бугарија. Особено оската Атина-Белград. Затоа велам дека Бугарија мора да биде многу внимателна во овој спор. Таа треба да знае дека кога тоа се случува, ќе гледаме како Вучиќ ги испорачува вакцините на Табановце, а не Бугарија, на кои гледаме како на прв сосед и како на членка на ЕУ, која требаше да биде првата земја што ќе ни помогне во процесот на вакцинација на населението, вели во еден момент Гаши.

Тој верува дека мнозинството на власта од 62 пратеници е нестабилно и дека во секој момент може да биде загубено, а протестоте за „Монструм“ ги оправдува поради тоа што премиерот Зоран Заев своевремено внел забуна кај масите.

„Да се ​​вратиме на најактуелните настани - случајот со „Монструм“. Ова е најтешкото судење досега во нашата земја. Тројца од обвинетите беа осудени на доживотен затвор. Нормално беше семејствата на осудените да ги организираат овие протести и многу Албанци им се придружија. За жал, имаше и инциденти. Процесот беше високо исполитизиран, почнувајќи од 2012 година, кога тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на прес-конференција објави дека се заробени исламски терористи. Од друга страна, тогашниот лидер на опозицијата и сегашен премиер рече дека овие луѓе се невини. И, кога имате таков поставен политички процес, како што мислат Албанците и многу граѓани, кога е крајно исполитизиран, сосема е нормално да се изгуби довербата во сите судски институции, тврди Гаши.

Бегството на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков го оквалификува како „театар“ и дека по неговото кратко исчезнување уште повеќе се зголемила перцепцијата на јавноста дека тој соработува со власта.

„Во текот на овие денови се играше театар  со бегството и пронаоѓањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков. Ова беше настан што предизвика мал политички земјотрес во нашата земја. Државата се обиде да го претстави ова како бегство, како притворање, но ова дополнително ја зајакна недовербата во владата и го зајакна верувањето дека сегашната влада е во близок контакт со поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков“, додава тој.


Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат