29 Ноември, 2021
0.0347

„Газпром“ ќе покрие повеќе од една третина од светската растечка потрошувачка на гас

Објавено во: Економија 24 Ноември, 2021

„Газпром“ го зголеми производството на природен гас за 15,2 отсто или за 58,8 милијарди кубни метри во текот на 10,5 месеци оваа година во споредба со истиот период во 2020 година, што ќе покрие повеќе од една третина од растечката глобална потрошувачка на гас, соопшти руската компанија.

„Повеќе од една третина од постепениот раст на потрошувачката на гас во светот ќе биде покриен со зголемувањето на производството на Гаспром. Компанијата не само што го поддржува доверливото работење на рускиот сектор за гориво и енергија, туку дава и значаен придонес во развојот на глобалниот енергетски пазар“, соопшти Газпром.

Според прелиминарните податоци, потрошувачката на природен гас во светот ќе се зголеми за 150 милијарди кубни метри, односно на вкупно 4.200 милијарди кубни метри.

Најголем раст на побарувачката е забележан во Русија, Кина и Европа, главните пазари на Газпром.

Рускиот гигант потврди и дека не планира да произведува гас од шкрилци, што, како што истакнува, има негативно влијание врз животната средина, бидејќи има докажани резерви на гас на конвенционалните наоѓалишта.

Гасот од шкрилци, кој се произведува со методот на хидраулично кршење на карпите, ќе добие статус на „контаминиран“ извор на енергија како што расте важноста на еколошката агенда, смета Гаспром.


Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година