26 Јули, 2021
0.0173

Газдите биле од Луксембург, а е регистриран за уништување опасен отпад: Кој стои зад стратешкиот инвеститор на Владата „Зока енерџи“

Објавено во: Економија 21 Јули, 2021

Кој стои зад неготинската фирма „Зока енерџи солушн увоз“ на која Владата ѝ утврди статус на стратешки инвестициски проект? Компанијата треба да прави фабрика за струја од отпад, а претходно екологистите протестираа против изградбата на овој капацитет во тој регион. 

Телма објави дека зад името на добитникот на оваа стратешка инвестиција стои млад тим од четворица предводен од млад директор со исто така свежо портфолио. „Зока енерџи солушн извоз“ е формирана лани во април со паричен влог од 5 илјади евра. Проект менаџерот Лазе Филипов за телевизијата изјавил дека се ќе биде по европски стандарди и дека се нова фирма затоа што инвеститорот од Луксембург како и сите други што доаѓаат во Македонија прават нови фирми. Сепак, во влошката на фирмата стои дека основач и сопственик е Филип Блажев, а луксембуршката Грин инвестментс никаде не е спомната. Покрај тоа, фирмата е регистрирана за уништување на опасен отпад, иако во новата фабрика ќе се гори комунален и земјоделски отпад до 600 илјади тони годишно.

Според планот, со новата фабрика треба да се уништува комунален отпад од 5 плански региони во државата. Како и колку ќе се заработува, зошто се бара приватна инвестиција, зошто не се гради државна фабрика како што е фабриката во словенечко Целје, пример кој е посочен во неготинскиот проект-засега на овие прашања нема прецизен одговор како и на она најбитното- дали и колку ќе влијае врз здравјето на граѓаните, пишува Телма.

Од Владата соопштија претходно дека Комисијата го разгледала целокупното барање и документација и извршила техничка, финансиска и правна процена на досието на проектот за проектот „Фабрика за производство на зелена енергија“ и врз основа на утврденото дека проектот ги исполнува условите согласно Законот за стратешки инвестиции да се стекне со статус на стратешки инвестиционен проект

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

За 24 часа биткоинот доживеа бум

За 24 часа биткоинот доживеа бум

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?