30 Јуни, 2022
0.0232

Генерал од Русија се заканува дека Британија нема да постои

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Од Русија повторно стигнуваат закани за Британија. 

Овој пат рускиот пензиониран генерал-полковник Јевгениј Бужински во програмата во живо на Русија 1 ѝ се закани на Британија со целосно уништување, а потоа рече  дека ќе има војна со НАТО. Вели дека ако се случи Трета светска војна, Британија ќе исчезне. 

Тој го повика рускиот претседател Владимир Путин да испрати нуклеарно оружје во Калининград. Верува дека Западот сака да ја истисне Русија од Балтикот со тоа што прво ќе го отсече Калининград, а потоа ќе ја одземе таа енклава од Русија. Генералот вели дека Путин треба да го повлече признавањето на Литванија, да ѝ го одземе пристапот до енергенси, а потоа да прибегне кон „воени мерки“. Вели дека Америка „игра со оган“. Русија на  24 февруари ја нападна Украина, и оттогаш се конфронтира со повеќе европски држави. САД и повеќе европски земји ја снабдуваат Украина со оружје. 

Фото: скриншот

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар