07 Август, 2022
0.0236

Генерали Инвестментс: Европските акции ги следеа позитивните движења

Објавено во: Економија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите.

Преглед на моменталните случувања:

Уште една позитивна недела на Волстрит

И покрај новото зголемување на каматните стапки од 0,75 % и веста дека најголемата светска економија неочекувано падна за 0,9% втор квартал по ред, американската берза го заврши јули во зелено. Податоците за негативниот економски раст во вториот квартал може да се класифицираат како лоши вести, што е добро за изгледите на берзите. Во светло на успорување на економската активност, инвеститорите во своите очекувања ги вклучуваат и помалку изразените зголемувања на каматната стапка на американската централна банка на идните седници или нивно намалување во 2023 година. Во турбулентните настани од изминатата недела, најголем поттик за раст на берзанските курсеви донесе објавувањето на кварталните резултати на најголемите американски компании, кои и покрај очигледните знаци дека инфлацијата се повеќе влијае на однесувањето на потрошувачите, во целина ги исполнија очекувањата на инвеститорите. Ова особено важи за повеќето технолошки гиганти, кои имаат најголеми пондери во најследените берзански индекси. Apple, Amazon и Microsoft минатата недела ја зглемија вредноста меѓу пет и десет проценти. Во моќна позитива беа и енергетските компании, кои забележаа рекордни профити во услови на високи цени на нафтата, додека попесимистички тонови дојдоа од најголемите компании во индустријата за потрошувачки производи, кои ги чувствуваат ефектите од прилагодувањето на потрошувачите кон инфлацијата. Многу профитабилна беше и минатата среда на берзите, кога американската централна банка најави зголемување на основната каматна стапка на ниво меѓу 2,25 и 2,50 %. Овој потег беше очекуван, но оптимизмот кај инвеститорите избледе по говорот на гувернерот на ФЕД, кој посочи дека заострувањето на монетарната политика би можело да биде помалку изразено на следните седници.

Европските акции ги следеа позитивните движења

Без оглед на проблемите и неизвесностите со кои се соочуваме во европската економија, во последниот период солидно закрепнуваат и европските берзи. Ако американскиот БДП изненадувачки падна во вториот квартал, спротивното важи за најновите податоци за БДП во еврозоната, кој годинава порасна за 0,7% и покрај стагнацијата на германската економија во вториот квартал. Но, и стапките на инфлација продолжија да растат, во еврозоната во јули таа изнесуваше 8,9% на годишна основа.

Бајден и Кси Џинпинг се сретнаа во услови на зголемени тензии околу Тајван

Спротивна насока од акциите на компаниите во западните економии повторно зазедоа пазарите во развој, каде цените на водечките индекси благо паднаа. Поради новите епидемии на коронавирус, производната активност во Кина неочекувано се намали во јули. Акциите на компаниите во кинескиот сектор за недвижности и технологија остануваат многу нестабилни. Одекна веста дека американскиот претседател Бајден и кинескиот Кси Џинпинг се договориле, меѓу другото, на првата лична средба откако Бајден го презеде претседателството на виртуелниот самит кој траеше три и пол часа. Односите меѓу водечките светски суперсили се под лупа на светската јавност – прашањето за Тајван, кој Кина го смета за дел од својата територија, додека САД барем премолчено го признава како независна земја, одеднаш ќе биде едно од клучните за развој на глобалните геополитички односи во иднина, особено во светло на сè поотворените кинески услуги кон Русите. Берзата во последната недела беше обликувана повеќе од вестите од секторот за недвижности, каде што продолжуваат проблемите на кинеските компании за недвижнини. Некои проценки сугерираат дека има повеќе од 300 милијарди долари лоши заеми за недвижнини во банкарскиот сектор во Кина, што ја намалува довербата во берзата.

Снабдувањето со природен гас долж Северниот тек се повеќе се намалува

Високите цени на нафтата и на повеќето други суровини и материјали кои придонесоа за зголемување на инфлацијата, донекаде олабавуваат. Ова ја зајакнува надежта дека инфлациските притисоци ширум светот би можеле малку да се намалат, но за Европа проблем останува слабото евро, кое носи повисоки трошоци за увоз на суровини и производи од остатокот од светот. Проблем остануваат и рекордните цени на европскиот природен гас и струја. Само во јули берзанските цени на струјата скокнаа за 25%, а природниот гас за 33%, а американскиот природен гас уште повеќе порасна. Главна причина е намаленото снабдување со руски гас. Минатата недела гасоводот „Северен тек 1“ работеше со само 20% од неговиот капацитет, а руски „Газпром“ ги наведе проблемите со одржувањето како причина за намаленото снабдување. На повисоките цени се надоврзува и топлото лето кое со себе носи и поголема потрошувачка на струја за потребите за ладење. Но, студената зима наскоро може да донесе уште повеќе главоболки од топлото лето. Затоа, Германците се повеќе размислуваат дека не треба да ги затворат преостанатите три нуклеарни централи, кои треба да се затворат во декември 2022 година. На крајот, да додадеме.

СОВЕТИ ЗА ИНВЕСТИТОРИТЕ:

Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал. Моментално ја заоструваат монетарната политика, но инвеститорите веќе гледаат кон 2023 година и ги очекуваат првите кратења. ФЕД и ЕЦБ се борат против високата инфлација со повисоки каматни стапки со цел да ја задржат куповната моќ на потрошувачите, но остриот пад на довербата и потрошувачката покажува дека тие не се движат во правилна насока. На штедењето силно влијае високата инфлација, која сè уште не стивнува. Во такво опкружување, каде што наглото успорување на економскиот раст е факт и е можен премин во стагфлација, инвестирањето е предизвик. Во ваква ситуација, како што покажуваат историските податоци, најдобро е да се вложува во акции, па недвижнини, потоа во обврзници и на крај во пари или депозит. Но, бидејќи сценариото за рецесија и стагфлација не е факт и бидејќи централните банки исто така можат многу брзо да го променат правецот, потребата за диверзификација на портфолиото е голема. Комбинација од акциски фондови како што се Генерали Топ Брендови, Генерали БРИК или Генерали НОВА ЕУ и паричен фонд – Генерали Кеш Депозит, треба да бидат основа на портфолиото во вакво опкружување. Дефинитивно ни претстои поразличен период од последните 10 години. Но, тоа не значи дека нема можности за инвестирање. Историјата на инвестирање покажува дека сонцето секогаш изгрева после дождот и тоа најдобро го поднесуваат оние кои се истрајни со програмираните уплати.

Можеби ќе ве интересира

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Украина од 1 септември започнува со приватизација

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Житото од Украина се доставува низ целиот свет