27 Октомври, 2020
0.0216

Генералниот директор на ТАВ заминува од Македонија

Објавено во: Економија 21 Септември, 2020

Генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој заминува од Македонија. Турската компанија ќе го распореди во друга држава каде оперира. 

Промената беше најавена од поодамна, а според информации на Фактор беше пролонгирана поради ковид кризата. Денеска ја потврди и министерот Крешник Бектеши кој на заедничкиот прес на Ерсој му посака успех на новото работно место.

ТАВ Македонија дополнително ќе соопшти кој го наследува Ерсој во земјава.

Бектеши и Ерсој соопштија за пренамената на средствата за изградбата на аеродромот во Штип кои со законски измени ќе се користат за други инфраструктурни објекти. Анализата покажала дека нов аеродром во Штип нема економска исплатливост. Вакви најави имаше уште лани.

А.Т.

Интервју со Алпер Ерсој

Можеби ќе ве интересира

Пензии од денеска во групи

Пензии од денеска во групи

Менаџерски промени во Триглав осигурување Живот - Вилма Учета Дузлевска нов Генерален Директор

Менаџерски промени во Триглав осигурување Живот - Вилма Учета Дузлевска нов Генерален Директор

Јани Макрадули кандидат за нов директор на Македонска пошта

Јани Макрадули кандидат за нов директор на Македонска пошта

Од кај нас ќе си купат куп пива и шетаат по паркови, групирање има и по бензински и пекарници - УГОСТИТЕЛИТЕ ЛУТИ НА ВЛАДАТА

Од кај нас ќе си купат куп пива и шетаат по паркови, групирање има и по бензински и пекарници - УГОСТИТЕЛИТЕ ЛУТИ НА ВЛАДАТА

Сопственикот на странскиот инвеститор „Саген“ вмешан во тежок скандал во Албанија

Сопственикот на странскиот инвеститор „Саген“ вмешан во тежок скандал во Албанија

Кој на своите бензиски пумпи направи профит од 2,3 милиони евра за три месеци?

Кој на своите бензиски пумпи направи профит од 2,3 милиони евра за три месеци?

Бизнисменот Кирил Лазаров регистрира три нови компании за еден ден

Бизнисменот Кирил Лазаров регистрира три нови компании за еден ден

Бесими: Раст од 4% догодина и среднорочна рамка за предлог-буџетот за 2021

Бесими: Раст од 4% догодина и среднорочна рамка за предлог-буџетот за 2021

Нови цени на горивата од полноќ - има мало поевтинување

Нови цени на горивата од полноќ - има мало поевтинување