24 Јануари, 2021
0.0174

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2020

Тие луѓе кои ја запалија бугарската тробојка, веројатно го прават тоа, затоа што Бугарија рече „не“ за пристапувањето на с.Македонија во ЕУ во оваа фаза, вели заменик министерот за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев.

„Ова однесување нема да се толерира“, коментира Георгиев за „Bulgaria On Air. 

Тој потсети дека Бугарија е членка на ЕУ од 2007 година и нема да се согласи која било држава во претпристапниот процес да ѝ дели лекции на Софија. 

„Би било многу жално ако не го завршат патот што по кои сами тргнаа. Ќе имаат многу важни фази во процесот на пристапување. Но, ако не ги почитуваат партнерите и земјите што најсилно им подадоа рака, тогаш тешкотиите ќе се множат”, вели заменик Георгиев за Македонија.

Минатата недела во Скопје беше запалено бугарското знаме. 

Видео од инцидентот се појави на социјалните мрежи. 

Oд Министерството за надворешни работи најостро го осудија палењето на знамето. 

Можеби ќе ве интересира

Македонските компании во поддршка на клучните сектори за време на пандемија

Македонските компании во поддршка на клучните сектори за време на пандемија

ДВЕ ЗОЉИ, ТРИ ГРАНАТИ... - во близина на косовската граница пронајдено големо количество оружје од 2001 година

ДВЕ ЗОЉИ, ТРИ ГРАНАТИ... - во близина на косовската граница пронајдено големо количество оружје од 2001 година

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици