29 Јануари, 2020
0.0161

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

Објавено во: Економија 13 Декември, 2019

Германските клиники се спремни да платат до 15.000 евра за да доведат медицинска сестра од Балканот. 

Доведуваат по илјада секоја година. Посредниците се подготвени да бараат кадри, за да ги добијат парите. 

Невена Пејиќ која работела во хотел во Белград, вели дека откако отишла во Германија, учела јазик, имала обезбедено сместување, храна. 

„Доаѓаа од различни краеви, доста имаше и од Македонија“, вели таа. 

Додава дека балканскиот очај и потребите во Германија отворија шанси, но има и измамници кои нудат работа. 

Во март оваа година 50.000 луѓе од Балканот работеле во медицинскиот сектор во Германија. 

Тоа е за 6.500 луѓе повеќе од лани. 

Голем дел се од БиХ, Србија, Косово, Албанија, Македонија. 

За пет години во Германија ќе бидат потребни 200.000 негуватели. 

Можеби ќе ве интересира

Брегу: Одливот на „мозоци“ е најголем предизвик за Западен Балкан

Брегу: Одливот на „мозоци“ е најголем предизвик за Западен Балкан

ЌЕ ОДАТ ВО ИСТОРИЈАТА: ЕК планира да се „спаси“ од монетите од еден и два евро-цента

ЌЕ ОДАТ ВО ИСТОРИЈАТА: ЕК планира да се „спаси“ од монетите од еден и два евро-цента

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку се заработува од бизнисот со технички преглед на возилата

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку се заработува од бизнисот со технички преглед на возилата

Бранко Азески: Костал е надеж за охриѓани

Бранко Азески: Костал е надеж за охриѓани

Од Стефанова „и се крена“ косата, како ќе помине Катица по сведочењето на Рустеми

Од Стефанова „и се крена“ косата, како ќе помине Катица по сведочењето на Рустеми

Која компанија прави најмногу пари од бизнисот со технички преглед

Која компанија прави најмногу пари од бизнисот со технички преглед

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Еве колку ќе плаќате за бензини и дизел неделава

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Еве колку ќе плаќате за бензини и дизел неделава

Капиталните проекти останаа жртви на политика и желби

Капиталните проекти останаа жртви на политика и желби

Има пари во бизнисот со технички преглед на возила, кој колку заработува?

Има пари во бизнисот со технички преглед на возила, кој колку заработува?