25 Јуни, 2022
0.0215

Германија планира законски да ја одреди минималната температура во становите?

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Русија ги намали испораките на гас, а во Германија се почесто се поставува прашањето: што ако има недостиг од гас? И дали државата треба да пропише конкретни мерки за штедење, како минималната температура во становите?

„Законски регулираното замрзнување е глупост“, рече министерката за градежништво Клара Гејвиц за ДПА.

Но, Федералната асоцијација за домување и недвижности (GdW) вели поинаку. „Ако испораките на гас во Германија се толку мали и има недостиг, минималната температура треба да се регулира со закон“, рече претседателот на GdW, Аксел Гедашко. Минималниот температурен праг потоа треба да се спушти на 18 Целзиусови степени во текот на денот и 16 степени во текот на ноќта, изјави Гедашко за весникот „Функе медиа груп“.

Сега минималната температура во зима е 20 или 22 степени.

Рускиот државен Газпром минатата недела воведе ограничувања за снабдување на Германија со гасоводот Северен тек 1. GdW ги повика своите компании-членки да проверат дали има заштеди во зградите што се загреваат со гас, рече Гедашко.

Претседателот на Федералната мрежна агенција Клаус Милер минатата недела изјави дека е можно намалување на минималната температура.

Законот предвидува дека сопственикот мора да го прилагоди системот за греење во текот на сезоната така што минималната температура да биде помеѓу 20 и 22 степени, рече Милер. „Државата би можела привремено да ги намали потребите за греење на станоиздавачите. Разговараме за тоа со политичарите“, изјави Милер за Rheinische Post, пренесува Fenix ​​Magazine.

„Ако не успееме да ги зголемиме резервите, ќе мораме да прибегнеме кон мерки за штедење, доколку е потребно, и законски“, изјави министерот за економија Роберт Хабек за телевизијата АРД минатата недела. Запрашан дали ова може да се однесува на намалување на прагот на минималната температура во становите, министерот рече дека Владата сѐ уште не го решила ова прашање. „Ќе ги разгледаме сите релевантни закони“-кажа тој.


Можеби ќе ве интересира

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

МОРАМЕ ДА ЈА ПОСКАПИМЕ СТРУЈАТА, НА СВЕТСКО НИВО ЦЕНАТА ЕНОРМНО СЕ ЗГОЛЕМИ - ЕСМ за понудената цена за седум евра повисока од претходно

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ОТПРЕМНИНА ОД 1.000 ЕВРА ГОДИШНО ЗА СИТЕ 500 РАБОТНИЦИ КОИ ЌЕ БИДАТ ВИШОК - работниците на Фиат кај Вучиќ, еве кои се барањата

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ОД УТРОВО ВО ПОРАСТ - пазарот на криптовалути позелене

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

Нетфликс отпушта 300 вработени, компанијата со мерки за намалување на загубите

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

ЕСМ нуди за 17 отсто поскапа струја кон ЕВН, финалната цена ќе ја утврди Регулаторна

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

Го тестиравме Huawei Watch GT Pro 3 - Моќен придружник за поголем успех

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

ФАБРИКА „КАРПОШ“ ЌЕ КУПУВА ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ - одлуката ја донесе Собранието на акционери, сумата е 772 илјади евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра

Земјоделци и фармери за три месеци во осигурување вложија 2 милиони евра