05 Јуни, 2020
0.0432

Големата европска сила пресече: Нема шанси за нов договор за Брегзит

Објавено во: Свет 18 Јуни, 2019

Германија нема да прифати никакви британски обиди за промена на условите за излегувањето на Велика Британија од Европската унија. Ова го најави германскиот министер за европски прашања Мајкл Рот, пренесуваат медиумите од регионот.

„Не гледам никакви шанси за повторни преговори на пакетот, договорот за излез е договор за излез, јас не гледам никаква желба за започнување на нови преговири во рамките на Европската унија“, коментира Рот.

Во обид да ја спроведе одлуката на британските избирачи од референдумот во 2016 година, Тереза ​​Меј склучи договор за излез со ЕУ во ноември 2018 година, по две години на тешки преговори. Но британските пратеници го отфрлија со три гласови.

Безбедносниот механизам предвидува дека ако Велика Британија излезе од ЕУ без сеопфатен договор, таа останува во рамките на привремена единствена царинска територија со Заедницата, додека Северна Ирска се придржува кон одредени правила на единствениот пазар на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците