16 Јули, 2019
0.0176

Германската „Дојче Банк“ отпушта работници

Објавено во: Свет 09 Јули, 2019

За обнова на профитабилноста и за подобар поврат на акционерите „Дојче Банк“ објави дека во рамки на опширната реконструкција во 2022 година ќе бидат укинати 18.000 работни места.

Банката најави и инвестиција од 74 милијарди евра за специјална продажна единица. Но, исто така од Франкфурт објавија и план за реструктуирање кој ќе овозможи продажба и трговија со акции, со цел да се подобри профитабилноста и да се зголеми цената на акциите.

Трошоците за реструктуирање се предвидуваат околу 6 милијарди евра, а со укинувањето на 18.000 работни места, бројот на вработени во банката ќе се намали на 74 илјади лица.

Инаку, според медиумите од регинот „Дојче банк“ се бори со регулаторни казни, слаб профит, високи трошоци и пад на цените на акциите.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето