09 Декември, 2022
0.0281

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Објавено во: Економија 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Германскиот канцелар Олаф Шолц престојува во регионот на Персискиот залив, каде што се обидува да обезбеди енергетски извори независни од Русија.

Германската компанија RWE склучи договор со Националната нафтена компанија Абу Даби (ADNOC) за испорака на течен природен гас (LNG) до најголемата европска економија до крајот на декември.

Германија, до неодамна многу зависна од Русија за гас, се обидува да го диверзифицира снабдувањето со енергија откако Русија ја нападна Украина во февруари, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Информациите беа објавени за време на турнејата низ регионот на Персискиот залив од страна на канцеларот Олаф Шолц, кој се обидува да обезбеди алтернативни извори на енергија.

- Мораме да се погрижиме производството на ЛНГ во светот да напредува до точка каде што може да се задоволи потребата за голема побарувачка за да не мораме да прибегнуваме кон производствените капацитети што постојат во Русија - им рече тој на новинарите пред да го објави договор.

Испораката на ЛНГ ќе изнесува 137.000 кубни метри и прво ќе биде испорачана до пловечкиот терминал за ЛНГ во Брунсбутел во близина на Хамбург.

- Ова е важна пресвртница кога изградбата на инфраструктурата за снабдување со ЛНГ во Германија и воспоставувањето на поразновидно снабдување со гас се во средината - велат од RWE.

Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед ал Нахјан, потпиша договор со Шолц кој исто така се однесува на забрзување на енергетската безбедност и индустрискиот раст.

ADNOC дополнително резервирала сè уште непозната количина ЛНГ за Германија во 2023 година, објави државната новинска агенција WAM.

По средбите во Абу Даби, Шолц отпатува за Катар.

Во саботата, тој разговараше во Џеда со престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период