16 Јануари, 2019
0.2396
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Германски аеродром бара работници

Објавено во: Финансии 18 Април, 2018

Компанијата Fraport која управува со аеродромот во Франкфурт се одлучи за радикални промени и ќе вработува работници од Хрватска. 

Тој е петти најважен во Европа и тринаесетти во светот според бројот на патници кои ги опслужува. 

Лани имал 64.5 милиони патници. 

Но, за компанијата која управува со аеродромот се потребни над 2000 работници. 

Како што наближуваат летните месеци така и потребата од работна сила се зголемува. 

Се бараат луѓе кои знаат германски и англиски јазик. Само од Бугарија, Грција и Хрватска се планира да има над 100 вработувања. 

Можеби ќе ве интересира

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

РЕФОРМА: Скриените газди на офшор фирмите ќе испливаат на површина

РЕФОРМА: Скриените газди на офшор фирмите ќе испливаат на површина

Продор: Халк банка купи осигурителна компанија

Продор: Халк банка купи осигурителна компанија

НЛБ Фонд Љубљана: Македонската берза ретка позитивна приказна во 2018-та во светот

НЛБ Фонд Љубљана: Македонската берза ретка позитивна приказна во 2018-та во светот

Oстров близу Сан Франциско бара работници

Oстров близу Сан Франциско бара работници