24 Февруари, 2020
0.0297

ГЕРМАНСКИ ГРАД: Нивните куќи се изградени врз дијаманти

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2020

Се верува дека околу 72 илјади тони дијаманти се наоѓаат на подрачјето на германскиот град Нординген. 

Жителите од ова гратче знаат дека живеат на дијаманти, но немаат намера да го уништат гратчето за да се збогатат.

Нордлинген се наоѓа во германската сојузна држава Баварска, а настанало на дијаманти кои потекнуваат од пред 15 милиони години кога Земјата била погодена од астероид.

Научниците долги години верувале дека потеклото на кратерот во кој се наоѓа и овој град на дијаманти, е вулкансо, сè додека во 60-те години на минатиот век не дознале дека станува збор за астероид.

Можеби ќе ве интересира

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници