19 Февруари, 2019
0.2963
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

ГЕРМАНСКИОТ БИЗНИС ПОД ЗАКАНА: Еве колку Германци би можеле да останат без работа

Објавено во: Економија 11 Февруари, 2019

Aко Велика Британија ја напушти Европската унија без притоа да постигне договор, тогаш 100 илјади работни мести во Германија би можеле да бидат укинати.

Ова се наведува на истражувањето на  Halle IWH, еден од најпознатите екномски институти.

Најпогодени области како што се наведува ќе се градот на Volkswagen Волфсбург и Данголфинг-Ландау, местото каде што се наоѓа најголемата германска фабрика на BMW, според весникот Welt am Sonntag, кој ја објавува студијата.

„Ефектот врз вработувањето на „ hard“ Брегзит ќе се почувствува пред се во автомобилската индустрија“, рекол Оливие Холтјул, еден од авторите на студијата.

Поради зависноста на Германија од извозот, ниту една друга земја во Европската унија нема да биде повеќе погодена од тоа, додаде експертот.

Претходно , стана јасно дека Холандија се обидува да извлече максимално од излезот на Велика Британија од блокот. Властите активно преговараат со стотици компании за целосно или делумно пренесување на нивните операции од Велика Британија до Холандија поради Брегзит и огромната неизвесност која тој ја носи во бизнисот.


Фото: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?