22 Јуни, 2018
0.3860
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Германскиот шеф на дипломатијата ја повика македонската опозиција и претседателот да соработуваат во договорот со Грција

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја повика опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да соработуваат со македонската Влада во исполнувањето на договорот помеѓу Скопје и Атина за уставна промена на името во „Република Северна Македонија“.Истото барање го упати и кон грчката опозиција, која е повеќе националистички расположена и бараше од премиерот на Грција, Алексис Ципрас, воопшто да не се содржи зборот „Македонија“ во договорот.

- Сите политички сили во Скопје и во Атина да придонесат за спроведување на овој историски договор. Тојј ги јакне добрососедските односи меѓу двете земји и придонесува за стабилноста на Западен Балкан - напиша во честитката Мас.

Шефот на германската дипломатија оцени дека договорот меѓу владите во Македонија и Грција е одлична вест и повика на негово спроведување во обете земји 

Одлична вест е дека двете страни најдоа решение и се согласија за името Република Северна Македонија. Сега е отстранета и клучната пречка за приближување на Македонија кон ЕУ и НАТО. 25 години спорот за името на Поранешната југословенска Република Македонија стоеше меѓу Македонците и Грците. Скопје и Атина денес напишаа историја“, вели Мас. 

„Вредеше што никогаш не се откажавме од надежта, што бевме во постојана блиска размена и што двете страни и во тешки фази секогаш одново наоѓаа компромиси. Преговорите беа долги и макотрпни. Но, на крајот решителноста и визијата на двајцата премиери и нивните министри за надворешни работи доведоа до успех. На двете Влади им честитам од срце за овој историски договор!“ додава тој.


Можеби ќе ве интересира

Германија препорача датум за Македонија

Германија препорача датум за Македонија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Грушко најавува поделби во Македонија

Грушко најавува поделби во Македонија