15 Август, 2018
0.2945

Германскиот шеф на дипломатијата ја повика македонската опозиција и претседателот да соработуваат во договорот со Грција

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја повика опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да соработуваат со македонската Влада во исполнувањето на договорот помеѓу Скопје и Атина за уставна промена на името во „Република Северна Македонија“.Истото барање го упати и кон грчката опозиција, која е повеќе националистички расположена и бараше од премиерот на Грција, Алексис Ципрас, воопшто да не се содржи зборот „Македонија“ во договорот.

- Сите политички сили во Скопје и во Атина да придонесат за спроведување на овој историски договор. Тојј ги јакне добрососедските односи меѓу двете земји и придонесува за стабилноста на Западен Балкан - напиша во честитката Мас.

Шефот на германската дипломатија оцени дека договорот меѓу владите во Македонија и Грција е одлична вест и повика на негово спроведување во обете земји 

Одлична вест е дека двете страни најдоа решение и се согласија за името Република Северна Македонија. Сега е отстранета и клучната пречка за приближување на Македонија кон ЕУ и НАТО. 25 години спорот за името на Поранешната југословенска Република Македонија стоеше меѓу Македонците и Грците. Скопје и Атина денес напишаа историја“, вели Мас. 

„Вредеше што никогаш не се откажавме од надежта, што бевме во постојана блиска размена и што двете страни и во тешки фази секогаш одново наоѓаа компромиси. Преговорите беа долги и макотрпни. Но, на крајот решителноста и визијата на двајцата премиери и нивните министри за надворешни работи доведоа до успех. На двете Влади им честитам од срце за овој историски договор!“ додава тој.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТРАГЕДИЈАТА ВО ЏЕНОВА ВО СЛИКИ: Фотографиите доказ на целиот ужас на мостот на смртта каде загинаа 35 луѓе

(ФОТО) ТРАГЕДИЈАТА ВО ЏЕНОВА ВО СЛИКИ: Фотографиите доказ на целиот ужас на мостот на смртта каде загинаа 35 луѓе

(ВИДЕО) Азилант искасапил луѓе со нож

(ВИДЕО) Азилант искасапил луѓе со нож

Момчиња запалија 80 автомобили во различни градови

Момчиња запалија 80 автомобили во различни градови

(ВИДЕО) Колку луѓе загинаа при уривањето на мостот во Џенова?

(ВИДЕО) Колку луѓе загинаа при уривањето на мостот во Џенова?

(ВИДЕО) НАПАД ВО ЛОНДОН: Човек со автомобил удри во луѓе

(ВИДЕО) НАПАД ВО ЛОНДОН: Човек со автомобил удри во луѓе

(ВИДЕО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Сведок го опишува уривањето на мостот во Џенова како апокалиптична сцена

(ВИДЕО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Сведок го опишува уривањето на мостот во Џенова како апокалиптична сцена

(ВИДЕО18+) СТРАВИЧНО: Погледнете го моментот на уривање на мост во Џенова-автомобили паѓаат, луѓето врескаат

(ВИДЕО18+) СТРАВИЧНО: Погледнете го моментот на уривање на мост во Џенова-автомобили паѓаат, луѓето врескаат

Министер поднесе оставка бидејќи службениот мобилен го носел на летување

Министер поднесе оставка бидејќи службениот мобилен го носел на летување

(ВИДЕО) Жена уништила ново Ферари од 500 илјади фунти веднаш по излегување од салон

(ВИДЕО) Жена уништила ново Ферари од 500 илјади фунти веднаш по излегување од салон