14 Јуни, 2021
0.0260

ГЕРМАНСКИОТ ВИРУСОЛОГ МЕРТЕНС: Кај одредени групи граѓани ефектот на вакцинација ослабува, по една година ќе треба и трета доза

Објавено во: Свет 17 Мај, 2021

Германскиот вирусолог,  Томас Мертенс, кој е шеф на советодавниот Комитет за вакцинација (Стико) од институтот Роберт Кох во Берлин посочува дека поради присуството на разни мутации, корона вирусот нема да попушти заради што најверојатно сите граѓани ќе треба трета доза да примат по една година.

Како што објави „Еуроњуз“ д-р Мертенс нагласува дека во моментов нема информации за тоа кога точно ќе ни биде потребна дополнителна доза на вакцината., но секако ќе треба граѓаните да се довакцинираат.

– Вакцинацијата ќе треба да се освежи најдоцна следната година. Во принцип, треба да се подготвиме за можноста сите да мора да се довакцинираме следната година, вели германскиот вирусолог.

Според него кај одредени групи граѓани ефектот на вакцинација ослабува и смета дека на пациентите чијашто имунолошка одбрана е контролирана од лекови може да им треба трета доза на вакцината во краток рок.


Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген