15 Јануари, 2021
0.0201

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Објавено во: Свет 02 Јули, 2020

Германија под мотото „Заедно за обнова на Европа“ вчера го превзеде претседателствувањето со Советот на Европската унија, а во официјалната најава за тоа каква политика ќе води, германското претседателство најавува во наредните шест месеци почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија „засновано на германска агенда“.

За време на нејзиното претседателство, Германија ќе го поддржи високиот претставник на ЕУ. за надворешна политика, во служба на обединета, одговорна и силна европска политика за надворешни работи.

„Ние Европејците сме убедени дека само заедно можеме да се соочиме со меѓународни предизвици, да ги браниме нашите интереси преку соработка и да ги заштитиме нашите вредности“, се вели во изјавата на Берлин за земјите од Западен Балкан „на кои мора да им се дадат кредибилен изгледи за влез во ЕУ  и пристап кој ќе им служи на европските стратешки интереси." 

- Во овој контекст, ние активно ги следиме тековните преговори за пристапување со Србија и Црна Гора и се подготвувaме за почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија. Ја подготвуваме преговарачката рамка, заснована врз германската агенда и новата методолигија на пристапување, се вели во соопштението на Берлин во делот за надворешната политика.

Под слоганот „Заедно за обновување на Европа“, Германија го презеде ротирачкото претседателство на Советот на Европската унија од вчера па до крајот на годината, со акцент на надминување на здравствената и финансиската криза.Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина