14 Април, 2021
0.0253

ГЕРОСКИ ПОВИКУВА: Ако сакате да помогнете, сите кои прележавте ковид, можете да волонтирате во клиниките, побарајте го д-р. Дејан Докиќ

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2020

Новинарот Бранко Героски, денеска се обрати до оздравените наши сограѓани од ковид 19, со препорака до нив како можат да и помогнат на државава во справување со оваа тешка зараза.

Тој ова го сподели во фејсбук групата Ковид 19 искуства и совети, каде членуваат голем број лица, и се споделуваат бројни искуства и препораки за да им се помогне на сограѓаните да ја надминат тешката болест.

„сите вие кои прелеѓавте ковид 19, а сте здрави, способни и имате желба да помогнете, ее како“, пишува Героски. 

Многу од вас, почитувани пријатели, ја прележавте болеста ковид-19. Кај дел од вас, таа сигурно оставила последици и сите ние се надеваме дека се минливи, дека набрзо целосно ќе закрепнете и дека ќе бидете во топ форма. Јас тоа искрено ви го посакувам.

„Но, знам дека има и многу од вас што ја прележаа заразата со лесна клиничка слика, што ќе рече „од нога“, а многумина и целосно асимптоматски. Дел од вас веќе се работно ангажирани и придонесуваат во општествениот живот, но дел од вас сигурно имаат време, можности и желба да помогнат во справувањето со кризата, особено во време кога лекарите, сестрите и другиот медицински персонал на првата линија на фронтот веќе се исцрпени.

Вчера имав прилика да разговарам со нашиот угледен пулмолог д-р Дејан Докиќ, кој е активно вклучен во борбата против ковид-19. Разговаравме за многу нешта, меѓу другото и за фактот дека во Клиничкиот центар во Скопје нема доволно персонал и за извршување на најбанални задачи кои можат да им го олеснат животот на пациентите во ковид-центрите. Навистина е страшно да се слушне дека на луѓето често нема кој да им однесе вода и храна, нема кој да ги превезе со лифт или со количка и слично.

Заеднички дојдовме до идеја дека здрави лица што прележале ковид-19, луѓе во добра физичка и психичка кондиција, мотивирани да помогнат, можат да се вклучат во борбата како волонтери. Секако, секој волонтер би добил соодветна заштитна опрема и би се однесувал според стандардните протоколи кои важат за сиот медицински персонал и гарантираат целосна безбедност.

Д-р Докиќ изрази волја да го координира ангажирањето на волонотерите. За таа цел, секој што е способен и подготвен да помогне, да волонтира, молам да му се јави на д-р Докиќ на неговата и-мејл адреса dejand@hotmail.com

Почит за д-р Дејан Докиќ.“, пишува новинарот Бранко Героски. 

Можеби ќе ве интересира

Досега на веб страницата за вакцинација се пријавиле околу 140.000 граѓани

Досега на веб страницата за вакцинација се пријавиле околу 140.000 граѓани

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи законот за ограничување на цените за приватно лекување од Ковид-19 и ќе предложи рефундирање

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи законот за ограничување на цените за приватно лекување од Ковид-19 и ќе предложи рефундирање

КРИЕЛ КОКАИН ВО ПАТИКА И САКАЛ ДА БЕГА ВО ГЕРМАНИЈА - сега доби притвор од 30 дена

КРИЕЛ КОКАИН ВО ПАТИКА И САКАЛ ДА БЕГА ВО ГЕРМАНИЈА - сега доби притвор од 30 дена

Се гради социјална зграда во Велес: Дом ќе добијат 29 семејства

Се гради социјална зграда во Велес: Дом ќе добијат 29 семејства

Влада: Ги охрабруваме институциите да ја испитаат имотната состојба на Рашковски

Влада: Ги охрабруваме институциите да ја испитаат имотната состојба на Рашковски

ЕПИДЕМИОЛОШКАТА КРИВА ОДИ НАДОЛУ: Намален бројот на новозаразени, но полицискиот час би продолжил и по 20. април ако има потреба

ЕПИДЕМИОЛОШКАТА КРИВА ОДИ НАДОЛУ: Намален бројот на новозаразени, но полицискиот час би продолжил и по 20. април ако има потреба

ДО 30 АПРИЛ ЌЕ СЕ АПЛИЦИРА - за мерката помош за платите за февруари и март

ДО 30 АПРИЛ ЌЕ СЕ АПЛИЦИРА - за мерката помош за платите за февруари и март

Европратеникот Шидер за Македонија: Аферата со лажните пасоши е скандал, но нема да има последици

Европратеникот Шидер за Македонија: Аферата со лажните пасоши е скандал, но нема да има последици

20.000 ДОЗИ ФАЈЗЕР ДО КРАЈ НА АПРИЛ: Филипче најави ќе има поголеми пратки вакцини од повеќе производители

20.000 ДОЗИ ФАЈЗЕР ДО КРАЈ НА АПРИЛ: Филипче најави ќе има поголеми пратки вакцини од повеќе производители