29 Ноември, 2021
0.0269

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Објавено во: Економија 20 Октомври, 2021

Аргентина ги замрзна цените на основните производи до 2022 година. 

Владата ги замрзна цените на повеќе од илјада основни производи до почетокот на следната година за да ја спречи инфлацијата. Ги прекинаа преговорите со незадоволните производители на храна. Цените скокнаа за 3,5 проценти во септември и 42 проценти лани, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). 

Владата на претседателот Алберт Фернандез затоа одлучи да ги ограничи цените на скоро 1.500 прехранбени производи и производи за широка потрошувачка до 7 јануари 2022 година.

Првично имаше одлука за замрзнување на цените за 90 дена. 

Повеќе влади во светот ги замрзнуваат цените за да спречат ценовен шок.

Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година