29 Март, 2020
0.0252

Ѓоковиќ ќе треба да чека за првото злато: Тажна, но исправна одлука

Објавено во: Свет 25 Март, 2020


Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ објави дека е тажен што Олимпијадата во Токио е одложена, но верува дека тоа е вистинската одлука.

Олимписките игри во Токио беа дефинитивно одложени до 2021 година, откако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) го прифати предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе за одложување на Игрите.

Популарниот Ноле на социјалните мрежи наедно и сподели фотографија на која држи патики со кои требало да игра во Токио.

"Оваа фотографија е направена минатата година во Јапонија. Јас сум тажен што Олимписките игри се одложени, но сигурен сум дека тоа е вистинската одлука, бидејќи се работи за колективното здравје на сите учесници. Едвај ги чекам Игрите во Токио во 2021 година", напиша најдобриот тенисер на светот.

Тој минатата година играше на турнирот во Токио и ја освои титулата. Златото за Србија на Олимписките игри е негова голема желба, бидејќи досега само го освои бронзениот медал освоен во Пекинг во 2008 година.

Во Лондон во 2012 година, тој загуби во полуфиналето од Енди Мари и потоа пд Хуан Мартин Дел Потро во мечот за бронза. Беше елиминиран на стартот пред четири години во Рио, исто така од Аргентинецот.


Можеби ќе ве интересира

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно