31 Јули, 2021
0.0343

Ѓоковиќ по дисквалификацијата на УС-опен: Важна животна лекција

Објавено во: Балкан 07 Септември, 2020

Новаќ Ѓоковиќ, најдобриот тенис на светот, беше контроверзно дисквалификуван од УС-опен во дуелот со Пабло Карено-Бусто, откако несакајќи ја удри линиската судијка со тениското топче.

„Целата оваа ситуација ме прави навистина тажен и празен. Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив, таа се чувствува добро, фала му на Бога. Не можам да го откријам нејзиното име поради нејзината приватност. Многу ми е жал што и предизвикав таков стрес. Не беше намерно. Беше погрешно “, напиша Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

Како што изјави, тој сака ова непријатно искуство, дисквалификација од турнирот, да го претвори во важна животна лекција, со цел да продолжи да расте и да се развива како човек, но и како тенисер.

„Им се извинувам на организаторите на УС Опен. Јас сум многу благодарен на мојот тим и семејството што ми дадоа силна поддршка, како и на моите навивачи бидејќи тие се секогаш со мене. Ви благодарам и жал ми е. Ова беше тежок ден за сите “, напиша тенискиот ас од Србија.

Инцидентот се случи на крајот од првиот сет во дуелот со Шпанецот кога на 5: 5 во првиот сет, Ѓоковиќ го загуби следниот гем на свој сервис и завртен со грбот кон мрежата ја погоди топката и случајно ја удри судијата во главата, веројатно во вратот , по што таа остана на земја тешко дишејќи.

Таа стана на нозе по интервенцијата на лекарот, но судиите и супервизорот по консултација решиле да го дисквалификуваат најдобриот играч на планетата. Ѓоковиќ веднаш разбра што се случило и се приближи да и помогне на жената, која се чинеше дека се гуши некое време. Наскоро докторите пристигнаа и таа се опорави, но судиите и супервизоорот решија да го дисквалификуваат, иако тој објаснил дека сè се случило сосема случајно.


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид