01 Декември, 2020
0.0208

Ѓоре Петрески продолжува да пали во Ореше

Објавено во: Македонија 25 Октомври, 2020

Поранешниот гастарбајтер, Ѓоре Петрески, познат во јавноста уште како и нарачател на контроверзното убиство на Лазо Милошевски пред 15 години, продолжува да подметнува пожар во селото Ореше.

Вчера полицијата соопшти дека Ѓ.П. е уапсен оти подметнал пожар во автомобил „опел зафира3 на соселанец. Ова не е прв случај на потпалување за кое се товари Петрески, кој вчера пак е приведен. Тој и пред 15 години во селото е уапсен оти подметнал пожар во автомобил на соселанец

Петрески пред шест години беше осуден на четири години затвор за палење на продавница и амбуланта во селото. За овој случај сведочеше Златко Арсовски - Бреза, а потоа на таткото на неговата сопруга во март 2015 му беше запален автомобилот „мерцедес“ и продавницата.

Петрески инаку беше осуден како нарачател на убиството на Милошевски кој беше убиен на 2 декември 2005 година додека во неговата куќа подготвувал вечера.  Според обвинението убиството било извршено заради одмазда  по нарачка на Петровски, кој од 1997 година живеел на Флорида, САД. Тој за 20 илјади долари побарал од браќата Ордан и Љупчо Ѓоргиевски од Скопје да го убијат Милошевски, бидејќи во 1995 Петровски бил застрелан во глава но преживеал. 


Можеби ќе ве интересира

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев