23 Март, 2018
0.0561

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2017

Мило Ѓукановиќ како да прави пауза од децениското владеење со Црна Гора, па размислува повторно да се кандидира за претседател на државата во која слегна прашината по „галамата“ која се крена со нејзиното зачленување во НАТО па и обидот за организирање атентат врз вечмиот политичар.

– На претстојните претседателски избори ДПС ќе предложи доволно квалитетен кандидат, со кој ќе оствари важна политичка победа и ќе ја зацврсти евроатлантската насока на Црна Гора, изјави Ѓукановиќ во интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“.

Ѓукановиќ нагласи дека сепак, не е исклучено на изборите, што ќе се одржат најверојатно во март следната година, токму тој да биде кандидатот на ДПС за претседател.

– Кога и да биде потребно ќе направам се со цел тоа оставрување да се зачува и унапреди, па затоа никогаш нема да бидам во дилема дали да се ангажирам или не, порача Ѓукановиќ.

Како што јави МИА, Ѓукановиќ кон крајот на октомври изјави дека „се подготвува да заземе една од највисоките функции во државата“, но ДПС е таа што ќе реши дали тој ќе биде премиер или ќе се кандидира за претседател, а на почетокот на месецот во настап на една трибина ја остави отворена можноста да се кандидира за нов претседателски мандат.

Ѓукановиќ од минатата година не врши никаква голема државна функција, освен што и натаму ја предводи владејачката партија ДПС. Тој беше претседател на Црна Гора од 1998 до 2002 година, а премиер во безмалку целиот преостанат период од 1991 до 2016 година.


Можеби ќе ве интересира

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

Што мисли мнозинството во Грција за скопското прашање?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

КОСОВО ГИ САКА ПРЕШЕВО И МЕДВЕЃА: Што одговорија Србите?

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Ѕанакопулос: Нема отстапки од ерга омнес и уставна ревизија

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?