29 Септември, 2023
0.0331

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Главната уредничка и директорка на руската државна ТВ мрежа РТ рече дека „работите ќе завршат лошо за целото човештво“ доколку Русија не ја победи Украина, сугерирајќи нуклеарен напад доколку земјата ја загуби војната.

Руските државни медиуми станаа озлогласени по своите антиукраински реторики по избувнувањето на војната на 24 февруари.

Но, последниот испад го имаше Маргарита Симонјан од РТ, која студирала во САД, но и им порача на руските гледачи дека треба да се радуваат на фактот што нивните деца никогаш нема да добијат западно образование.

„Сите тие веруваат дека ќе изгубиме и ќе победи Западот. Тие не разбираат дека тоа е невозможно. Едноставно е невозможно, никогаш нема да се случи. Или ќе победиме, или ова ќе заврши лошо за целото човештво, нема на друг начин “, рече таа, во забелешките кои се чини дека сугерираат нуклеарна размена доколку Русија не успее во конфликтот.

„Кога луѓето прашуваат колку долго ќе трае, во однос на нашето отуѓување, конфронтација со Западот, гледам само една верзија на настаните: Луѓе, ова е засекогаш. Навикнете се на овој нов живот“, посочи таа.

Симонјан рече дека „храбриот нов свет“ повеќе нема да биде отворен за луѓе кои сакаат да студираат на Запад, порачувајќи им на гледачите да се навикнат на растечката изолација на Русија и рече дека луѓето би биле благодарни што нивните деца не учат во западните институции во иднината.

„Без разлика што ќе се случи или како се однесуваме, нашиот конфликт со нив ќе трае до крајот на животот“, додаде таа.ФОТО: YouTube Print Screen

Можеби ќе ве интересира

Шмигал вети дека ќе ја внесе Украина во ЕУ во следните две години

Шмигал вети дека ќе ја внесе Украина во ЕУ во следните две години

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри