19 Септември, 2020
0.0432

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Мариос Лазанас, раководителот на интерна медицина за инфективни заболувања и патничка медицина во Клиничката болница во Атина, ја повика грчката влада да им забрани на Грците да патуваат во Северна Македонија, иако таму, како што вели тој, е поевтино за купување.

Tој како гостин во студиото на грчката телевизија „Скај“ ја истакна потребата државата да преземе мерки за ограничување на движењето на северните граници на земјата за да не ескалира епидемијата.

"Другото прашање што постои со северната граница е движењето на Грците. Мора да престанеме да одиме во Северна Македонија, Бугарија за да купуваме поевтино. Ова мора да заврши. Грчката држава мора да преземе некои мерки и да ги забрани или ограничи овие движења". рече специјалистот за заразни болести.

Лазанас ја истакна и потребата да се направи скрининг кај работниците од Албанија кои имаат работна дозвола да работат во Грција.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници