11 Јули, 2020
0.0217

Климатските промени - закана за светскиот мир во текот на следните десет години

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2019

Климатските промени ќе претставуваат закана за мирот во земјите ширум светот во текот на следната деценија. Ова е јасно од Индексот за мир на австралискиот Институт за економија и мир, објави Ројтерс.

За прв пат, глобалното затоплување се наведува како главен ризик.

Речиси една милијарда луѓе живеат во региони со висок ризик од глобално затоплување, а 40 отсто од нив се во земји опфатени со конфликти, според Институтот.

Климатските промени доведоа до конфликти околу ривалството над исцрпуваните ресурси и може да ја загрозат храната и да предизвикаат масовна миграција, објаснуваат авторите на студијата.

Инаку, во 2019 година, светот за прв пат стана пет пати посигурен за пет години, вели Институтот за економија и мир, користејќи податоци од истражувачки институти, влади и универзитети во изготвувањето на индексот.

Но, светот останува значително помалку мирен отколку пред 10 години, поради различни фактори, вклучувајќи конфликти на Блискиот Исток, подемот на тероризмот и зголемувањето на бројот на бегалци.

Според авторите, разрешувањето на конфликтите може да им помогне на земјите подобро да соработуваат во борбата против глобалното затоплување.

Експертите го поздравија вклучувањето на климатските промени како фактор на ризик за конфликт.

 Нај мирни земји во светот се Исланд, Нов Зеланд, Португалија, Австрија, Данска, Канада, Сингапур, Словенија, Јапонија и Чешка. Русија е на 154 место од вкупно 163 земји, а САД е на 128-то место. Кина е 110-то. Последните две места се Сирија и Авганистан.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО