23 Октомври, 2019
0.0263

Го осудиле во Македонија, сега е градоначалник во соседна земја

Објавено во: Балкан 16 Септември, 2019

Тирана проверува дали албански градоначалник бил уапсен и осудуван во Македонија.

Откако опозициската Демократска партија достави барање за ова прашање, и тврди дека новиот градоначалникот на општина Вау те Дејес, Марк Бабани, има криминално досие, јавното обвинителство во Тирана почна постапка за проверка на изнесените обвинувања.

Опозициските демократи тврдат дека поседуваат веродостојни докази дека во периодот 2002/2003 бил уапсен и осуден во Северна Македонија, додека претходно во периодот 1994-1999 година бил осуден во Италија и протеран и оти користел три различни идентитети.

Официјален допис е доставен до властите во земјава и Италија со кој се бараат информации за градоначалникот Бабани, додека одделението за декриминализација при обвинителството побарало од него отпечатоци од прстите во соодветниот полициски сектор.

„Имам 52 години и до сега не сум бил казнуван нити за сообрајќаен прекршок. Доколку некој најде и една запирка ќе му бидам благодарен“, изјави Бабани.

Ова е трет новоизбран градоначалник од редовите на владејачката Социјалистичка партија за кого Обвинителството бара информации од друга земја.

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор