21 Октомври, 2021
0.2003

Годинава 21 разни напади на полицајци во Тетово и Гостивар

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2021

Секторот за внатрешни работи Тетово во 2021 година има поднесено 21 кривични пријави за разни видови на напади врз полициски службеници.

Десет лица заработиле кривични пријави за „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“, пет за „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ и шест за „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“.

– Заклучно со 20 септември, во СВР Тетово изготвени и до Основните јавни обвинителства во Тетово и во Гостивар поднесени се седум кривични пријави против десет сторители, од кои седум во Тетовско и три во Гостиварско за сторени осум кривични дела (ТЕ-5 и ГВ-3) „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“ казниво по член 383 од Кривичниот законик, изјави Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

За напад на полицаец е предвидена парична казна или затвор до три години.Доколку дополнително сторителот се заканува со употреба на оружје, го малтретира или го навредува службеното лице, затворската казна е од шест месеци до пет години, а ако на полицаецот му се нанесе  тешка телесна повреда, сторителот ќе се казни со затвор од една до десет години.

МВР уапси пет осомничлени по насилните протести што се случија во петокот 17 септември во тетовска Мала Речица.  

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски