27 Јануари, 2022
0.0299

Голден Арт ги стратуваше подготовките со три засилувања, задржувајќи ја политиката на ростер од исклучиво македонски ракометари

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2022

Паралелно со првиот тим, со тренинзи стартуваше и младинскиот погон на клубот. Голден Арт и понатаму ќе инвестира во младинските категории,  со цел создавање квалитетни услови за тренинг, очекувајќи индивидуален напредок на младите играчи и во иднина нивно инкорпорирање во првиот тим во клубот.

Ракометниoт клуб Голден Арт ги статуваше подготвоките за пролетниот дел од сезоната, во која настапува со амбиции за враќање во најквалитетното ракоемтно натпреварување во државата. Следува период на интензивни тренинзи, за максимална психо-физичка подготвеност на играчите. На првата прозивка на тренерот Никола Матлиески и помошникот Филип Глигиров на ракометарите им беше посочено да продолжат со истото темпо и професионалниот пристап кој го покажаа и во првиот дел од првенството, за што подобар учинок кон патот до зацртаната цел.

"Стартувавме со подготовки, играчите се желни за работа. Се надевам дека ќе имаме успешна полусезона во која ќе го подигнеме нивото на игра. Со тоа ќе успееме да ги оствариме сопствените и клубските амбиции, а тоа е да дојдеме до првото место и пласман во Суперлигата. Успеавме да се засилиме со неколку квалитетни играчи кои што сум сигурен дека добро ќе се вклопат во нашата екипа и ќе придонесат за добар резултат. Во текот на подготовките ќе одиграме и неколку контролни натпревари со цел спремни да го дочекаме стартот на првенството" - изјави Матлиески.

На првиот собир на играчите им се обрати и претседателот на клубот, Сашко Даев, потенцирајќи ја максималната поддршка кон остварување на поставените цели, а притоа држејќи се до политиката на клубот, ростерот да го составуваат 100% македонски играчи.

Голден Арт изминатите денови промовираше три засилувања за пролетниот дел од сезоната, на позициите лев бек, лево крило и пивот во имињата на Христијан Милошески, Зоран Стојановски и Кристијан Стојаноски.  Исто така, во првиот тим се прекомандувани уште неколку играчи од кадетскиот тим на клубот, кој оваа година успешно настапува во кадедската лига оставруваќи три победи, без забележан пораз.

Паралелно со првиот тим, со тренинзи стартуваше и младинскиот погон на клубот. Голден Арт и понатаму ќе инвестира во младинските категории,  со цел создавање квалитетни услови за тренинг, очекувајќи индивидуален напредок на младите играчи и во иднина нивно инкорпорирање во првиот тим во клубот.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Повторно сообраќајка во Скопје, загина повозрасен човек

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Повторно сообраќајка во Скопје, загина повозрасен човек

Кавески вели дека за 6 месеци ќе ги решат отворените прашања со Бугарија

Кавески вели дека за 6 месеци ќе ги решат отворените прашања со Бугарија

На 95 години почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица

На 95 години почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица

На 1 февруари учениците се враќаат во училишните клупи

На 1 февруари учениците се враќаат во училишните клупи

Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

ЦУК апелира граѓаните да не се движат на местото под карпата на Матка

ЦУК апелира граѓаните да не се движат на местото под карпата на Матка

Автомобил се превртел и се запалил кај кумановско Доброшане

Автомобил се превртел и се запалил кај кумановско Доброшане

Осумдесет и деветгодишен прилепчанец загина во пожар во викендица

Осумдесет и деветгодишен прилепчанец загина во пожар во викендица

Почина Венко, момчето за кое се сплоти цела Македонија

Почина Венко, момчето за кое се сплоти цела Македонија