14 Август, 2020
0.0203

Голем еколошки проблем во Струга депонијата гори, а решение нема

Објавено во: Македонија 15 Јуни, 2017

Стружани се револтирани што се уште нема никакво решение за депонијата која долг период претставува огромен проблем за животната средина, а сега со нејзиното горење се заканува голема еколошка катастрофа. 

„Страшна ситуација немам зборови, многу емотивно сум потресен.Опасностите се огромни ние не сме свесни, не сме медицински лица, не ја познаваме вистинската опасност од депонијава, од чадот меѓутоа секој ден откриваме дека сме подложни на рак„, рече меѓу другото Јованчо Угреновиќ од граѓанската иницијатива ,Доста е”.

Вчера во Струга беа повеќе министри од владата меѓу кои и екс градоначалникот Рамиз Мерко со ветување дека ќе се најде решение во наредните денови. Граѓаните најавуваат големи протести и блокади доколку власта не им помогне.

Можеби ќе ве интересира

Полицијата го фати тетовецот кој ги запали возилата на ЕВН

Полицијата го фати тетовецот кој ги запали возилата на ЕВН

ДУРИ 4.000 ЛУЃЕ СЕ ЈАВИЛЕ КАЈ ПСИХИЈАТРИТЕ: Откако почна корона епидемијата, многумина имале проблеми поради карантините

ДУРИ 4.000 ЛУЃЕ СЕ ЈАВИЛЕ КАЈ ПСИХИЈАТРИТЕ: Откако почна корона епидемијата, многумина имале проблеми поради карантините

А1 Македонија до корисниците што имаат сметки во Македонски пошти: Услугите може да се плаќаат онлајн

А1 Македонија до корисниците што имаат сметки во Македонски пошти: Услугите може да се плаќаат онлајн

Во Инџиково крадци го убиле пред сопругата и роднините

Во Инџиково крадци го убиле пред сопругата и роднините

Во Тетово запалени две возила на ЕВН поради поскапувањето на струјата

Во Тетово запалени две возила на ЕВН поради поскапувањето на струјата

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево