01 Октомври, 2022
0.0309

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Објавено во: Свет 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Едно утро минатиот октомври, највисоките американски разузнавачки, воени и дипломатски водачи се пријавија во Овалната соба на итен состанок со претседателот Џо Бајден. Тие пристигнаа со доверлива разузнавачка анализа, составена од неодамнешни сателитски снимки, пресретнати комуникации и други извори, кои зборуваат за плановите на рускиот претседател Владимир Путин да ја нападне Украина.

Претставници на администрацијата на Бајден со месеци гледаа како Путин собира десетици илјади војници и испраќа тенкови и проектили долж украинската граница, пишува Вашингтон пост во голем текст во кој дава хронологија на настаните што се случија зад затворени врати на во пресрет на руската инвазија на Украина.

Како што одминуваше летото, Џејк Саливан, советникот на Бајден за национална безбедност, се фокусираше на зголемените разузнавачки информации за Русија и Украина. Тој договорил средба во Овалната соба откако се уверил дека руската инвазија на Украина е сигурна.

Тоа беше една од неколкуте состаноци таа есен. Бајден и потпретседателот Харис седнаа во фотелји пред каминот, додека државниот секретар Ентони Блинкен, секретарот за одбрана Лојд Остин и генералот Марк А. Мили им се придружија на директорите на разузнавањето и ЦИА на софи околу масичката.

Влегување на САД во нов конфликт по катастрофата во Авганистан

Тогаш на Бајден му беше кажано дека разузнавачките информации за оперативните планови на Путин покажуваат дека се е подготвено за масовен напад врз Украина. Американската разузнавачка заедница имаше свои извори во политичкото раководство, шпионскиот апарат и војската на Русија, од највисоките нивоа до најниските функционери, според американски официјални лица.

Многу порадикално од анексијата на Крим од Москва во 2014 година и поттикнувањето на сепаратистичко движење во источна Украина, воените планови на Путин предвидуваа заземање на поголемиот дел од територијата на Украина.

Бајден, кој ја презеде функцијата ветувајќи дека ќе ја држи настрана земјата од нови војни, беше категоричен дека Путин мора или да биде одвратен или да се соочи со него, и дека САД не смеат да дејствуваат сами. Меѓутоа, НАТО не беше обединет во односот кон Москва, а кредибилитетот на САД беше слаб. По катастрофалната окупација на Ирак, хаосот што следеше по повлекувањето на САД од Авганистан и четиригодишните напори на Доналд Трамп да ја поткопа НАТО алијансата, Бајден не можеше да биде сигурен дека може ефективно да го води западниот одговор на експанзионистичка Русија.

Украина беше проблематична поранешна советска република со историја на корупција, а одговорот на САД и сојузниците на претходната руска агресија беше неизвесен и поделен. Кога ќе се случи инвазија, на Украинците ќе им требаат значителни количини ново оружје за одбрана. Премалку оружје може да гарантира руска победа. Но, премногу може да предизвикаат директен конфликт на НАТО со нуклеарно вооружена Русија.

Извештајот, со претходно необјавени детали, фрла нова светлина врз борбата на САД за враќање на кредибилитетот, обидот да се балансира разузнавачката тајна со потребата да се убедат сојузниците во нејзината вистинитост и предизвикот да се одреди како најмоќната воена алијанса во светот ќе помогне во помалку од совршена демократија на руската граница без НАТО да испука ниту еден куршум.

„Напад на Киев од две страни, отстранување на Зеленски“

„Вашингтон пост“ пишува дека текстот е напишан по разговори со повеќе од триесет високи функционери на САД, Украина, Европа и НАТО. Некои зборуваа под услов да останат анонимни. Контактирале и со Кремљ, но не добиле одговор.

„Проценуваме дека тие планираат да извршат значаен стратешки напад врз Украина од неколку правци истовремено“, рече Мили на средбата. Нападот требаше да биде брз и да ги фати украинските сили неподготвени.

Според разузнавачите, Русите би дошле од север, од двете страни на Киев. Дел од армијата би се движела низ украинскиот град Чернигив, додека другото крило би го нападнало Киев на запад, напредувајќи кон југ од Белорусија, преку природниот коридор помеѓу „зоната на исклучување“ околу нуклеарната централа Чернобил и околното мочуриште. .

Одделно, руските сили ќе дојдат од исток и ќе минуваат низ централна Украина до реката Днепар, додека војниците од Крим ќе го преземат југоисточниот брег. Овие акции би можеле да траат неколку недели, предвидуваа руските планови.

По паузата за да се прегрупираат и повторно да се вооружат, руските сили ќе се движат на запад, по линијата север-југ што се протега од Молдавија до западна Белорусија, оставајќи ја скратената држава Украина на запад - област која, според пресметките на Путин, била населена со непоправливи нео -Нацистички русофоби.

Распоредување и складирање на руски војници

САД добија „вонредни детали“ за тајните планови на Кремљ, додека Русија продолжи да негира дека има намера да започне војна, објасни подоцна директорката на Националното разузнавање Аврил Хејнс.

Плановите вклучуваа не само позиционирање на војниците и оружјето и оперативната стратегија, туку и суптилностите како што е „невообичаеното и ненадејно зголемување на финансирањето на воените операции на Путин во извонредно.

Повеќе детли на Индекс.хр

Фото: EPA/SHAWN THEW

Можеби ќе ве интересира

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија

ММФ: НАЈГОЛЕМА КРИЗА СО ХРАНА ОД 2008, Конфликтот во Украина ги наруши цените на прехрамбените производи и енергија