25 Мај, 2020
0.0596

ГОЛЕМ ПАД: Tензиите меѓу две земји ја урнаа цената на нафтата

Објавено во: Економија 22 Мај, 2020

Се случи остар пад на цената на нафтата.

Тие утрово нагло паднаа, како последица на новите тензии на релација САД и Кина. 

На лондонскиот пазар цената на барелот се намали за 3,5 проценти, на 34,80 долари, а на американскиот пазар падна за дури 5,5 проценти, на 32,05 долари.

На девизните пазари, доларот во однос на корпата на валути зајакна, прв пат по четири дена. Неговиот индекс, кој го следи движењето на американската во однос на шесте најважни светски валути, утрово се движеше околу 99,50 поени, а вчера во ова време беше 99,35 поени.

Курсот на американската во однос на јапонската валута се намали од вчерашните 107,65 на 107,55 јени.

Деновиве нафтата се позиционираше највисоко од 11 март. 

Изминативе месеци нафтата трпеше турбленции. Отиде во минус, а потоа се нормализираше. 

Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ МИРНИ: Ниту еден параметар не укажува на пад на вредноста на денарот

ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ МИРНИ: Ниту еден параметар не укажува на пад на вредноста на денарот

ПРОБЛЕМИ ЗА БАНКАРСКИОТ СЕКТОР: ММФ предвиде дека со години ќе закрепнува

ПРОБЛЕМИ ЗА БАНКАРСКИОТ СЕКТОР: ММФ предвиде дека со години ќе закрепнува

АВИОСООБРАЌАЈОТ СЕ НОРМАЛИЗИРА: Луфтханза ќе обнови летови до 20 дестинации

АВИОСООБРАЌАЈОТ СЕ НОРМАЛИЗИРА: Луфтханза ќе обнови летови до 20 дестинации

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите се на врвот

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите се на врвот

Загрозени до 20.000 работници во туризмот

Загрозени до 20.000 работници во туризмот

РАБОТНИЦИ СО „ТЕНОК“ ЏЕБ: Еве кој заработува најмалку во Македонија

РАБОТНИЦИ СО „ТЕНОК“ ЏЕБ: Еве кој заработува најмалку во Македонија

Koрона кризата го „билда“ бројот на невработени

Koрона кризата го „билда“ бројот на невработени

„ДУПКА“ ВО БУЏЕТОТ: Во Германија даночните приходи се „стопија“ за четвртина

„ДУПКА“ ВО БУЏЕТОТ: Во Германија даночните приходи се „стопија“ за четвртина

НЕМА ПОВЕЌЕ БДП: Благосостојбата на граѓаните ќе ја мерат со индекс на среќа

НЕМА ПОВЕЌЕ БДП: Благосостојбата на граѓаните ќе ја мерат со индекс на среќа