20 Септември, 2018
0.3010
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2018

Цената на нафтата на светскиот пазар драматично скокна. 

Северноатлантската нафта „брент“ поскапе за 3,1 отсто на 75,34 долари за барел, додека лесната тексашка нафта поскапе за 1,9 долар на 67, 44 долари за барел.

Ова се случува по информациите дека Организацијата на земјите извозници на нафта (ОПЕК) одлучила да го зголеми производството на околу милион барели дневно, што е помалку од очекуваното.

ОПЕК одлучи да го зголеми производството на околу милион барели дневно од јули, што е номинално зголемување на производството, но реално тоа ќе биде помало со оглед на тоа што неколку земји кои неодамна потфрлија со производството ќе имаат потешкотии да се вратат на целосната квота.

Извори од ОПЕК тврдат дека на другите производители нема да им биде дозволено да го пополнат тој јаз. 

Реалното зголемување ќе изнесува 770 илјади барели дневно. Таквата одлука е резултат на договорот меѓу Саудиска Арабија и Иран кој долго време ја отфрлаше идејата за зголемување на производството на нафта, а беше иницијатива на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Лидерот на ОПЕК, Саудиска Арабија  неодамна ги повика 14-те земји-членки на организацијата на извознички на нафта и нејзините партнери да го зголемат производството на нафта со 1 милион барели на ден

Можеби ќе ве интересира

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето