23 Јули, 2019
0.0178

ГОЛЕМ УСПЕХ ЗА ХРВАТСКИТЕ ЛЕКАРИ: Прв пат разделени сијамски близначки споени преку стомачни органи

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2019

За два дена Валентина и Кристина, две прекрасни и весели бебиња ќе имаат четири месеци. И не би било ништо необично тука , тие предвреме родени бебиња во средината на јануари да не биле сијамски близначки. Од тогаш, многу работи не им оделе во прилог, но успеале, пишува „утрински.хр.“

Денес тие бебиња ги усреќуваат родителите, но и целата болница „Ребро“ во Загреб, бидејќи многумина не можат да се начудат на „чудото“ кое во нивниот случај успеала да го направи медицината. Имено, родените се споени со долениот дел на градниот кош, но заеднички им биле црниот дроб и цревата. Пет недели по раѓањето, во 15 часовна операција во која учествувале дури 14 лекари и скоро исто толку друг медицински тим, Валентина и Кристина се близначки, но не повеќе сијамски. Секоја е во свое креветче, па дури и во својата соба .

Началничката на Заводот за неонатологија и неонатална интензивна медицина Ружа Гризељ рекла дека проблем претставувало и тоа што бебињата се прерано родени и што имале неизбалансирана циркулација, поради што една близначка имала висок притисок а другата низок.

Според нејзините зборови, тоа е втор случај во светот близнаци да се споени со црн дроб и црева, со тоа што во овој счичај преживеале и двете девојчиња. Foto-ilustracija: pixabay.com

Можеби ќе ве интересира

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај