12 Август, 2022
0.0194

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

По наредба на Обвинителството за организиран криминал, по повеќемесечна предистражна постапка, во соработка со ВБА, Воена полиција, припадници на БВР и МВР, Управа за полиција - Служба за борба против организиран криминал, девет лица во Србија се уапсени, во постапка против 10 осомничени.

Како што се наведува во соопштението на обвинителството, дел од нив се високи припадници на војската на Србија, односно на Министерството за одбрана. Уапсени се А.Н., С.С., А.Т., Ј.С., З.К., Ж.Р., С.Р., Н.Б., и М.К., додека по Д.Д се трага.

Тие се товарат дека ги сториле кривичните дела здружување заради извршување кривични дела од член 346, злоупотреба на службената положба од член 359 и злоупотреба на положбата одговорно лице, пишува Танјуг.

Осомничените, како членови на организирана криминална група, на чело со организаторот А.Н., вработени во Министерството за одбрана, искористувајќи ги службените позиции и овластувања, со цел да се стекнат со имотна корист за себе и за други, на штета на буџетот на Р. на Србија, склучиле голем број договори кои се однесувале на различни инвестиции за потребите на Министерството за одбрана и Армијата на Србија.

Членови на оваа групација се и четворица вработени во Министерството за одбрана, како и пет одговорни лица од фирми.

За да се стекнат со противправна имотна корист од неколку милиони, осомничените, спротивно на сите деловници од Законот за јавни набавки, внесувале невистинити податоци во договорите кои се однесуваат на инвестициско одржување и вложувања во објекти за потребите на командите, единиците и институциите на Министерството за одбрана, на суми кои биле значително поголеми од реалните (пазарните).

Уапсените во полиција добија мерка притвор, а со кривична пријава ќе бидат изведени во Обвинителството за организиран криминал.

Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала