21 Октомври, 2021
0.0325

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2021

Утрово, нешто пред шест часот, жителите на округот Трешњевка Север во Загреб се разбудија од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска.

„Вечерњи лист“ пишува дека поради пукната цевка, „водата се излеала по улиците и го издигнала асфалтот на поплавените улици во Загреб“.

Информираат дека има огрома штета во многу домаќинства. Поплавени се бројни подруми, а пожарникарите и другите комунални претпријатија се на терен за да им помогнат на граѓаните да испумпуваат вода од поплавените простории.

Најтешка е ситуацијата во улицата Селска и околните улици низ кои водата тече поројно. Просториите на ФК Трешњевка беа поплавени, а водата стигна до спортската сала Трешњевка, попозната како Кутија за кибритчиња.

Сообраќајот на улицата Селска беше прекинат бидејќи водата го крена асфалтот и потребно е да се изврши темелна санација на коловозот.

Граѓаните се загрижени бидејќи водата се уште тече и се прашуваат зошто главната цевка не е затворена. Поплавата започнала околу два часа по полноќ, но вентилот е затворен дури во осум часот утринава.


ФОТО: VEČERNJI LIST / SCREENSHOT

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка