22 Мај, 2018
0.6737
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Големиот косовски „херој“ Харадинај не може без српските гласови

Објавено во: Балкан 10 Септември, 2017

Новоизбраниот косовски премиер Рамуш Харадинај посочи дека земјата мора да разговора со Србија без оглед на нивната трагична историја бидејќи и од двете страни се бара решавање на односите.

Харадинај без оглед што беше главна причина за загриженост во Белград каде го оценуваат како воен злосторник, не можеше да формира влада без гласовите на десетте српски пратеници во косовскиот парламент. 

Токму оваа коалиција со тенко мнозинство доби жестоки критики од косовската опозиција сметајќи дека Харадинај како премиер ќе зависи од српските пратеници кои пак наводно ќе чекале прво команди од Белград со што ќе биде зависна самата земја. Српските партии на Косово ќе добијат 3 министри што е прифатливо и за Србија без оглед на антагонизмот кон Харадинај како политичар.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?