19 Февруари, 2020
0.0181

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

Објавено во: Македонија 27 Јануари, 2020

На јавната расправа која утре ќе се одржи за законот за јавно обвинителство, според сознанија на Фактор, ќе учествуваат околу 30 експерти. 

Покрај главниот државен обвинител, Љубомир Јовески, претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, јавната обвинителка за организиран криминал, Вилма Рускоска, на дебатата ќе учсетвуваат и професорите Гордан Калајџиев, Тања Каракамишева, Беса Арифи, потоа поранешните специјални, а сега јавни обвинители, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски и Ленче Ристовска, академик Владо Камбовски, потоа поранешниот претседател на Советот на јавни обвинители, Коле Штериев, обвинителите Сашо Рајчев, Ислам Абази и Мери Тромбева, професорите Слаѓана Тасева и Александар Даштевски, професорката Гордана Сиљановска, потоа професорите Ѓорги Сламков и Стефан Буџаковски, како и професорот Саво Климовски, адвокатите Еленко Миланов и Сашо Дуковски, новинарот Горан Лефков, Уранија Пировска  од Хелсиншки комитет, обвинителите Кристина Каранакова и Тодор Витларов, адвокатката Ружица Николовска, како и адвокатите Звонко Богдан и Џоко Диков. 

На таа расправа треба да се направи обид да се испеглаат ставовите меѓу власта и опозицијата околу новиот закон за јавно обвинителство, за кој Владата сака да се донесе до распуштање на парламентот. Со оглед на разноликоста на собраните експерти кои ќе дебатираат, ќе биде интересно да се види дали и какви заклучоци ќе се извлечат.

Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти