12 Декември, 2018
0.3255
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Гостивар ќе станува нова туристичка атракција!?

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2013

Заврши реконструкцијата на Фасадата на Бегова куќа (куќата на Даут Болетини) во Гостивар, која е прогласена за споменик на културата од 18 век. За заштита на фасадата на историскиот објект, Министреството за култура лани одобри 1,7 милиони денари на Конзерваторскиот центар-Гостивар. Парите се обезбедени преку владиниот проект за санација на фасадите на објектите од староградска архитектура, кои според анализите ги има околу 250. Тие ќе бидат конзервирани етапно во следните години. Како што најавија од ресорното министерство, годинава треба да заврши и реконструкцијата на Саат кулата во Гостивар, која треба да биде и туристичка атракција.  

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции