18 Јануари, 2020
0.0315

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2019

Град во Хрватска е на пат да стане даночен рај на Балканот. 

Од Брисел се чека „зелено светло“ за законот за Вуковар, според кој градот би имал ексклузивен третман за даночни ослеснувања.

Овие придобивки би можеле да ги користат и бизнисмените од Европа покрај хрватските, пишува „Јутарњи лист“.

Во последните пет години, Владата плати вкупно 356 милиони куни од државниот и буџетот на Вуковар, а во истиот период 461 милиони куни биле инвестирани преку проекти на ЕУ во Вуковар, а најголем дел од тие пари биле вложени во развој на инфраструктурата, според дневниот весник.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај