29 Јануари, 2020
0.0156

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Објавено во: Балкан 13 Декември, 2019

Општина Књажевац во соседна Србија бесплатно дели државни станови и куќи, со цел да го спречи негативниот природен прираст. 

Во 2011 година општината имала 32.000 жители, а сега тој број е неколку илјади помалку. 

Општинските власти за сите граѓани на Србија кои сакаат да живеат во овој град нудат бесплатни куќи и станови. 

Сега се врши попис на објекти кои се во државна сопственост, по што реновирани ќе им бидат понудени на граѓаните. 

Милан Ѓокиќ, претседател на општината вели дека нудат и 4.000 евра за секоја невработена мајка која ќе роди трето дете. 

Луѓето кои ќе се доселат, ќе имаат шанса да се вработат во индустрискиот сектор. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

Се урна хрватски воен хеликоптер дониран од САД

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

ШАРЕЦ: “НЕ МОЖАМ ДА ГИ ИСПОЛНАМ ОЧЕКУВАЊАТА НА ЛУЃЕТО“ - Падна словенската влада

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Во Берлин состанок за железничкиот сообраќај помеѓу Србија и Косово

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

Колинда не им донесе среќа - Хрватска загуби од Шпанија во финалето

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле