04 Јуни, 2020
0.0416

Градоначалникот Богдановиќ немилосрден, урна тераса и на кафана што требаше да се отвора утре

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

Општина Центар од денеска започна акција на уривање на дивоизградени летни тераси на дузина угостителски објекти, а повеќето од нив во налетот на службите на локалната самоуправа сами почнале да ги демонтираат.

Една од нив е и новата кафана „Шпајз“, која според најавите, со работа требаше да започне утре, од општина раководена од градоначалникот Саша Богдановиќ велат дека терасата е турната бидејќи е изградена бесправно и дека уште кај други 12 други вакви слични објекти почнале да се отстрануваат самоиницијативно.

Утрово работници ангажирани од Општината почнаа со уривање на дивата терасата на новата кафана на Боемска улица, кое се протега со самата улица Орце Николов.  Има решение за уривање затоа што нема дозвола за поставување тврда градба од општината и не може да го оградат цел простор затоа што со ДУП-от се предвидени паркинг места на просторот.

Кај сите објекти е констатирано дека отстапуваат од урбанистичкиот план и дека се протегаат на јавна површина.

Можеби ќе ве интересира

Картичките со пари од Владата од неколку банки: Кој има трансакциска во друга ќе биде распределен

Картичките со пари од Владата од неколку банки: Кој има трансакциска во друга ќе биде распределен

КАНОНАДА ОД КРИТИКИ ЗА НОВИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС - веста ги зовре социјалните мрежи

КАНОНАДА ОД КРИТИКИ ЗА НОВИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС - веста ги зовре социјалните мрежи

Мицкоски: Бев внатре во ресторанот, човечки е да се направи грев

Мицкоски: Бев внатре во ресторанот, човечки е да се направи грев

Продановска: Инспекторите беа спречени да извршат контрола, од објектот излезе политичар

Продановска: Инспекторите беа спречени да извршат контрола, од објектот излезе политичар

Мухамед Зекири, неговата сопруга и малолетната ќерка се хоспитализирани

Мухамед Зекири, неговата сопруга и малолетната ќерка се хоспитализирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 101 заразен, по што Владата го врати полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 101 заразен, по што Владата го врати полицискиот час

ЕКСПЛОДИРАЛА ГРАДОБИЈНА РАКЕТА: Повредени се двајца пиротехничари

ЕКСПЛОДИРАЛА ГРАДОБИЈНА РАКЕТА: Повредени се двајца пиротехничари

Филипче: Донесена одлука за полициски час за Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце

Филипче: Донесена одлука за полициски час за Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Прес - конференција на Венко Филипче

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Прес - конференција на Венко Филипче