26 Септември, 2022
0.0289

Градови со најмногу милионери во светот: Половина од најбогатите доаѓаат од овие земји

Објавено во: Економија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Њујорк, Токио, Сан Франциско се на самиот врв на листата на градови во кои живеат најмногу милионери. Ова го покажа извештајот на специјализираната консултантска куќа за недвижен имот „Henli&Partners“.

Имено, половина од милионерите од десетте најдобро рангирани градови доаѓаат од Соединетите Американски Држави. Меѓутоа, ако податоците се анализираат повнимателно, Њујорк изгуби 12 отсто од населението со висока нето вредност во првата половина на 2022 година, додека во исто време Сан Франциско и околината забележаа прилив на поединци со висока нето вредност. Лондон, кој е на четвртото место, забележа пад од девет отсто. Тој извештај се однесува на милионери со инвестициски средства од еден милион долари или повеќе, пренесува „Блумберг“.

Главниот град на Саудиска Арабија, Ријад и Шарџа, кој е трет по бројот на население, забележа најголем пораст на бројот на милионери досега оваа година. Ова се податоците на „New World Health“, компанија која се занимава со обработка на податоци за богатството.

Абу Даби и Дубаи, исто така, го следат трендот на зголемување на бројот на милионери по градови, бидејќи Обединетите Арапски Емирати ги привлекуваат најбогатите со својата политика на ниски даноци и имиграциски бенефиции, а приливот на богати Руси секако придонесе за рекордниот број на Обединетите Арапски Емирати.

Шангај и Пекинг се на деветтото и десеттото место во рангирањето на најбогатите градови и го следат трендот на намалување на рекордната загуба на милионери. „Henli&Partners“ оценува дека ваквата надолна траекторија ќе продолжи и дека Кина веднаш по Русија ќе има најголем одлив на богатство.


Фото: unsplash

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....

ДАЛИ ЌЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ - шпански експерт за цената и трендовите во Европа

ДАЛИ ЌЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ - шпански експерт за цената и трендовите во Европа