26 Ноември, 2022
0.0282

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Федералната комисија за електрична енергија (Елком), Вернер Лугинбил, смета дека во зима што претстои во Швајцарија не е исклучено повремени прекини на струјата. Сепак, тој вели: „Таквата ситуација би можела да се управува“.

Тоа е најлошото сценарио, нагласи во интервју за „NZZ am Sonntag“, порачувајќи дека е добро граѓаните да имаат доволно свеќи во домот.

Во моментов струјата се користи „целосно непромислено“. Секогаш е тука, и само ни треба. Ако бевме само малку посвесни дека електричната енергија нема секогаш да ја имаме, би можеле да постигнеме многу повеќе“, вели Лугинбил. Во моментов се испитува дали големите потрошувачи би биле подготвени привремено да го намалат своето производство. „Тоа е најефективната алатка и тука лежи најголемиот потенцијал.

Политичарите не ги сфатија сериозно предупредувањата

Лугинбил критикува дека политичарите не ги сфатиле премногу сериозно долгогодишните предупредувања на Елком за недостиг на електрична енергија во зима.

Војната во Украина сега ја влоши ситуацијата повеќе отколку што очекуваше дури и Елком. „Ситуацијата во последните месеци покажа дека на прашањето за безбедноста на снабдувањето треба да му пристапиме многу порешително и поодлучно“, рече Лугинбил.

Постои ризик дека Европа ќе доживее широк недостиг на електрична енергија и гас. Ова исто така би значело дека Франција - инаку главен снабдувач - ќе биде елиминирана како извор на енергија во зима. Во зависност од ситуацијата, Германија и Италија потоа би можеле да се сметаат за добавувачи, според Лугинбил. Новите резерви за итни случаи на швајцарските резервоари беа доволни само за најлошите тесни грла за две до шест недели.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција