18 Февруари, 2020
0.0294

Граѓаните дадоа оценка за работата на Собранието

Објавено во: Македонија 23 Август, 2019

Граѓаните ја оценија работата на Собранието со тројка.

Граѓаните оцениле дека квалитетот на дебата во Собранието е на ниско ниво и ја добива минималната потребна оценка за да може да се нарече дебата.

Дури 78 проценти од испитаниците кажале дека пратениците секогаш ги застапуваат интересите на своите почитички партии, по што следуваат личните интересни и бизнис интересите.

Анализите на институтот за демократија покажуваат дека народот повеќе му поверува на претседателот на државата, а на исто ниво е довербата во Собранието и Владата.

Институтот за демократија во рамки на проектот „Собранието под лупа“ поддржан од спроведе теренска анкета на 1.000 испитаници за перцепциите на граѓаните и јавноста за работата на Собранието во периодот од јуни 2018 до април 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

Што очекува Оливер Вархеји од Македонија?

Што очекува Оливер Вархеји од Македонија?

ЕКОЛОШКА МЕРКА: Ќе се субвенционираат високоефикасни инвертер клима уреди

ЕКОЛОШКА МЕРКА: Ќе се субвенционираат високоефикасни инвертер клима уреди

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Заменикот министер за труд и социјалната политика Ѓонул Бајрактар ги презема овластувањата во MTСП

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Заменикот министер за труд и социјалната политика Ѓонул Бајрактар ги презема овластувањата во MTСП

ЖЕНА ОД ТЕТОВСКО ИСЧЕЗНАЛА НА НОВА ГОДИНА: Пред два дена се појавила на Ќафасан

ЖЕНА ОД ТЕТОВСКО ИСЧЕЗНАЛА НА НОВА ГОДИНА: Пред два дена се појавила на Ќафасан

ЧУЛЕВ ИСТРАЖУВА - кој го направи проблемот со пасошите, се бара решение

ЧУЛЕВ ИСТРАЖУВА - кој го направи проблемот со пасошите, се бара решение

Најчевска по вчерашниот марш: СДСМ пополека но сигурно станува ВМРО-ДПМНЕ

Најчевска по вчерашниот марш: СДСМ пополека но сигурно станува ВМРО-ДПМНЕ

„Рекет“ без новинари на барање на Рускоска: Јанева и Боки 13 протестираа

„Рекет“ без новинари на барање на Рускоска: Јанева и Боки 13 протестираа

Македонската технолошка револуција веќе почна

Македонската технолошка револуција веќе почна

Без вода денес корисници на овие скопски улици

Без вода денес корисници на овие скопски улици